| < Listopad 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Tagi
Blog Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu Wiesława Wędzonki.
RSS
piątek, 18 kwietnia 2014
czwartek, 13 marca 2014

Wiadukt na ulicy Wiejskiej, mimo obietnic, że już we wrześniu 2013 r. będzie gotowy – nadal gotowy nie jest. Bo gotowością nie można nazwać przedzieranie się mieszkańców przez plac budowy i brak kursujących autobusów. O ile pamiętam, a pamięć mam dobrą, w sierpniu zapewniano mieszkańców, że to już tylko chwila i ogólnie lada dzień.
Otrzymuję coraz więcej sygnałów od zbulwersowanych tą sytuacją mieszkańców. Wiadomo, budowa to utrudnienia, ale nie wieczne. Tym bardziej, że wyjątkowo łagodna zima pozwalała bez problemu prowadzić prace. Będę na bieżąco monitorował postęp prac w MZDiK.

Tagi: mzdik wiadukt
15:27, polemika.radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 lutego 2014

Przy okazji Regionalnych Instrumentów Terytorialnych okazało się, że władze Radomia niekoniecznie potrafią wykreować nasze miasto na silny, regionalny ośrodek. A taką rolę widzę dla Radomia – lidera regionu ale dbającego o cały region. Spotkania samorządowców regionu powinny być na stałe wpisane w prezydencki kalendarz i to w każdym czasie.
Doświadczenie pokazuje, że jest bardzo wiele obszarów współpracy, bo to nie tylko unijne pieniądze ale także transport czy gospodarka odpadami.
Tymczasem tę, jakże ważną współpracę, władze naszego miasta traktują jako zło konieczne, kreując plasując tym samym nasze miasto jako powiatowe. Czas to zmienić.

Tagi: RIT
20:52, polemika.radom
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 stycznia 2014

W sobotę radomska Platforma Obywatelska oficjalnie przedstawiła Posła Radosława Witkowskiego, jako kandydata na urząd Prezydenta Miasta Radomia. To bardzo dobry wybór, który, jestem przekonany, zakończy szkodliwe dla Radomia panowanie PiS (celowo użyłem tego słowa, „rządy” wydawały mi się nieadekwatne, bo oznaczałyby jakieś działania w celu poprawy sytuacji mieszkańców Radomia).
Radom zasługuje na prawdziwego gospodarza, który potrafi wysłuchać racji różnych grup mieszkańców i wcielać odważnie w życie najlepsze rozwiązania.
Radom zasługuje na skok cywilizacyjny, tak aby chciało się tu żyć i pracować.
Radom zasługuje na właściwą rangę – najważniejszego w regionie ośrodka.
Radomska Platforma Obywatelska wie jak tego dokonać. W toku kampanii wyborczej, której szczegółów z oczywistych względów zdradzać nie mogę, będziemy każdego z Państwa przekonywali, że mamy pomysł na nowoczesny, zamożny Radom.

środa, 15 stycznia 2014

Po niedawnym piśmie Pana Wiceprezydenta Ryszarda Fałka do dyrektorów szkół, których sam powołał niejednokrotnie w atmosferze skandalu, mamy teraz list Pana Prezydenta Andrzeja Kosztowniaka do Premiera.
No, muszę przyznać, że tyle konstruktywnej samokrytyki nie widziałem dawno. Czytamy w liście o Radomiu: „różnice w rozwoju rośną z każdym rokiem”, najniższy w województwie i jeden z najniższych w kraju wskaźnik per capita”, „ponad 24-procentowe bezrobocie:, „niższe od przeciętych zarobki”, „zły stan infrastruktury drogowej” itd.
Pamiętamy hasło sprzed siedmiu lat „Biorę odpowiedzialność za Radom”. No, chyba nie wyszło.
Chciałbym też nieśmiało wytknąć kilka błędów merytorycznych. Radom jest 14 co do wielkości miastem (trzynasta jest Częstochowa ma mieszkańców więcej o ponad 15 tys.). Liczba ludności wg ostatniego Spisu Powszechnego z 2011 r. to 221 287 osób.
O stylistycznych i literówkach (vide: słowo wdzięczny bez "n" w czwartym akapicie) nie wspomnę. Jak już się pisze do Premiera, warto zadbać o korektę.
Prowadząc rozmowy z mieszkańcami Radomia o tym liście usłyszałem, że jest to „desperacki akt kapitulacji władzy miejskiej w obliczu problemów”. Myślę, że jest w tym dużo racji.

18:04, polemika.radom
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 stycznia 2014

Znów mieliśmy konferencję prasową na temat hali, choć bardziej adekwatne byłoby stwierdzenie, że była to konferencja będąca klasycznym przykładem populizmu.
Wiele razy pisałem, że zagospodarowanie obiektów przy ul. Struga miało finansowanie już dawno temu ale projekt odrzucono.
Sam projekt hali wybrano w stylu „szklanych domów” Żeromskiego i to w sensie dosłownym, jak i w przenośni. Koszt takiej hali (niewątpliwie potrzebnej, co podkreślam) powinien oscylować wokół kwoty 40-50 mln. Taki obiekt spełniałby swoje cele, był dobry architektonicznie i co niebagatelne, tańszy w utrzymaniu. My mamy projekt na ok. 80 mln. Taki na miarę naszych ambicji a zupełnie nie na miarę naszych możliwości i potrzeb.
Władze miasta oczekują, że wybudują halę z budżetu państwa (najlepiej w całości) a, mimo nawoływań opozycji, w naszym radomskim budżecie na halę zapisano dokładnie… 0 zł. Coś tu jest nie tak. Ministerstwo Sportu, samorząd województwa może takie przedsięwzięcie wspierać ale nie realizować.
Podkreślam jeszcze raz… samorząd jest od wyznaczania kierunków rozwoju miasta i realizacji inwestycji. Inni mogą pomagać, ale z pewnością nie wyręczać, bo to stawiałoby pod znakiem zapytania sensowność istnienia takiego samorządu i było całkowicie sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

Tagi: hala
07:48, polemika.radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 grudnia 2013

Wszystkim mieszkańcom Radomia życzę by Święta Bożego Narodzenia upłynęły w atmosferze spokoju i radości ze spotkań z bliskimi a rok 2014 przyniósł nam wszystkim same dobre chwile. Naszemu miastu życzę jesienią POzytywnych zmian. Są one naprawdę potrzebne.

Tagi: życzenia
10:10, polemika.radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 grudnia 2013

W parkach są drzewa. Niby oczywiste a jednak jak spoglądam na park Stary Ogród w czasie tzw. rewitalizacji drzew ubywa w zastraszającym tempie. Dodam, że drzew starych i zdrowych. Może władze błędnie odczytały tytuł projektu, na który otrzymały ponad 20 mln zł i ujrzały mniej więcej taki: „Rewitalizacja radomskich parków poprzez stworzenie pustyni i alejek, po których nie da się chodzić”?
Mam prawo tak sądzić, bo przecież pamiętamy „rewitalizację” parku Kościuszki, gdzie za ponad 8 mln zafundowano radomianom rozpadający się murek i przypadkowo wytyczone alejki, które po mżawce zamieniają się w błoto.
Bardzo uważnie przeczytałem projekt rewitalizacyjny i nigdzie nie znalazłem zapisu o planowanym zniszczeniu parku. Mają być place zabaw, szalety, oświetlenie i karmniki, ale nie wspomniano, że zamiast drzew. Niestety, niektóre przejawy bezmyślności są nieodwracalne, bo drzewa rosną bardzo długo.

21:00, polemika.radom
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 15 grudnia 2013

Otwarcie nowego CPR o zasięgu co najmniej wojewódzkim, Radom siedzibą spółki Polska Grupa Zbrojeniowa to bardzo dobre wydarzenia dla rozwoju naszego miasta.
Tymczasem politycy PiS urządzili konferencję gdzie żądają między innymi budowy hali sportowej. Przypomnę, że pieniądze na halę są a raczej były i Prezydent ich nie chce, bo, w jego ocenie, są za małe i podzielone na etapy. To już drugi raz w historii obiektów Radomiaka. Już raz pieniądze były ale wtedy władze, na czele z Prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem, wymyśliły, że powstanie wielotysięczny obiekt na Koniówce. Nieważne, że bez dofinansowania i na nie swoim gruncie.
Rolą Prezydenta jest pozyskiwanie funduszy na rozwój Radomia a nie grymaszenie na propozycje pomocy. Jak na razie jedyne, realne pieniądze dla Radomia pozyskała Platforma Obywatelska. A Wy? Nie jest sztuką zrobić konferencję, sztuką jest pokazać własne dokonania. Ciekawe czemu PiS nie organizuje konferencji o własnych dokonaniach. Domyślacie się?

09:13, polemika.radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 listopada 2013

Przedstawiono projekt budżetu Radomia na 2014 r. Poprawny rachunkowo, ale niestety bez żadnej wizji rozwoju naszego miasta. Zadłużenie sięgnie 430 mln zł a inwestycje mają charakter „rozgrzebaliśmy, trzeba skończyć”.
Nie ma w nowym budżecie absolutnie żadnego zapisu, który pozwoliłby chociażby na nadzieję, że Pan Prezydent myśli o największych problemach naszego miasta. Bezrobocie, ucieczka młodych ludzi, brak inwestorów, umierająca ulica Żeromskiego to tylko niektóre największe bolączki Radomia. Do tego dochodzi jeszcze wizja przyszłości – tej również nie ma. Nie będzie hali sportowej, rozwoju portu lotniczego, uzbrajania terenów pod inwestycje.
Już wcześniej podkreślałem, że Prezydent Radomia nie rządzi a administruje. Po ostatnim projekcie budżetu dodałbym jeszcze, że administruje zadłużeniem. To o wiele za mało.

17:32, polemika.radom
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14